Sprzedaż choinek w 2021 roku rozpoczniemy ok. 20.11. Jeśli chcesz otrzymać rabat na choinkę zamówioną first minutę (a dostarczoną świeżą nawet 2 dni przed świętami), zapisz się do newslettera poniżej. Do zobaczenia przy odbiorze choinki!

Kiedy ubiera się choinkę i dlaczego?

Ubieranie choinki stanowi tradycję pielęgnowaną na świecie od bardzo dawna. Nasze domy i ogrody zdobią piękne drzewka przystrojone lampkami i bombkami. Od czego pochodzi ta tradycja? Kiedy powinno się ubierać choinkę? Czy istnieje sztywna zasada, kiedy powinniśmy ubierać choinkę? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Sprawdź: Choinki Warszawa – darmowa dostawa 

Kiedy ubiera się choinkę?

Tradycyjnie choinkę ubierano w wigilię Bożego Narodzenia, kiedy to zbierali się wszyscy domownicy i wspólnie przygotowywali świąteczne drzewko. Jednak obecnie choinki ubieramy wcześniej. W wielu domach drzewko pojawia się na tydzień przed świętami, a niektórzy ozdabiają choinki już na mikołajki, czyli na 6 grudnia. Jest też część osób, która magię świat chce poczuć w listopadzie i wtedy też ubiera choinkę. Zatem nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie, w jakim dniu ubrać choinkę. Rodzice często decydują się na wcześniejszy zakup świątecznego drzewka ze względu na dzieci, które nie mogą się doczekać momentu jego przystrajania. Np. we Włoszech choinkę ubiera się już 8 grudnia, gdyż tego dnia przypada święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Jakie ozdoby trafiają na polskie choinki? Pod tym względem również zachodzą zmiany. Wiele zależy od tradycji i preferencji rodziny. W jednym domu na choince znajdą się bombki, lampki i łańcuchy, a w innym ozdoby z papieru, owoców czy ciasteczek. W rodzinach, w których są małe dzieci często to najmłodsi odpowiadają za przygotowanie specjalnych ozdób.

Kup choinkę z lokalnej plantacji z darmową dostawą do domu w Warszawie!

Dlaczego ubieramy choinkę?

Wiemy już, kiedy ubieramy choinkę, ale jakie źródło ma ta tradycja? W Europie zwyczaj ubierania drzewka świątecznego zainicjowali Niemcy. W Polsce obyczaj ten pojawił się dopiero między XVIII a XIX wiekiem. Najpierw choinki ubierano wyłącznie w domach arystokracji, a dopiero w okresie międzywojennym drzewka świąteczne pojawiły się w niemal każdej polskiej rodzinie. Pierwszymi ozdobami, jakie wykorzystywano, były słodycze, owoce, orzechy czy przedmioty codziennego użytku, a każda z ozdób miała inne znaczenie. Np. jemioła symbolizowała miłość i dostatek. Choć tradycja ubierania drzewka świątecznego ewoluuje, to z pewnością podtrzymywana będzie w kolejnych pokoleniach.

Wiesz już kiedy i dlaczego ubieramy choinkę – teraz pora na zakupy! Postaw na bezpieczny i bezkontaktowy zakup choinki online! ☺

Sprawdź: Choinki Warszawa

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Więcej postów

Shopping Cart