Sprzedaż choinek w 2021 roku rozpoczniemy ok. 20.11. Jeśli chcesz otrzymać rabat na choinkę zamówioną first minutę (a dostarczoną świeżą nawet 2 dni przed świętami), zapisz się do newslettera poniżej. Do zobaczenia przy odbiorze choinki!

Kiedy rozebrać choinkę? Do kiedy choinka 2021/2022?

Zgodnie z tradycją choinkę ubiera się w Wigilię, aby cała rodzina mogła uczestniczyć w tym wydarzeniu. Obecnie jednak w polskich domach choinka pojawia się już w grudniu, ale w każdym domu drzewko ozdabia się w innym dniu tego miesiąca. Do kiedy choinka powinna stać w mieszkaniu? Czy należy ją rozebrać po świętach, po Nowym Roku czy może jeszcze w innym terminie? Przybliżamy w tym artykule najczęstsze daty rozebrania choinki. Sprawdź kiedy rozebrać choinkę w 2022 roku!

Do kiedy choinka 2021/2022?

Jeśli chodzi o termin ubierania choinki, to w polskich domach pojawia się ona najczęściej na kilka dni przed świętami. Rzadziej ozdabiamy ją w Wigilię, gdyż tego dnia mamy wiele obowiązków związanych z przygotowaniem kolacji wigilijnej. W niektórych rodzinach, szczególnie tych, w których są dzieci, choinkę ubiera się nawet na początku grudnia, gdyż najmłodsi nie mogą się doczekać tego wyjątkowego dnia, w którym będą mogli umieścić na drzewku świąteczne ozdoby, często takie, które własnoręcznie przygotowali. Choinka może pojawić się w domu nawet w mikołajki, czyli 6 grudnia.

Pytanie jednak – kiedy rozebrać choinkę? Choć drzewko świąteczne jest wspaniałą ozdobą domu, to w końcu trzeba będzie się z nim rozstać. Jeśli chcesz to zrobić zgodnie z tradycją, to możesz dotrzymać jednego z kilku terminów, o których prawdopodobnie usłyszysz od swoich dziadków:

  • Pierwsza wersja to rozbieranie choinki po święcie Trzech Króli, czyli po uroczystości Objawienia Pańskiego, choć wedle innego przekazu należy ją rozebrać przed tym dniem.
  • Druga odpowiedź na pytanie – kiedy rozebrać choinkę? – brzmi – w Niedzielę Chrztu Pańskiego, czyli w pierwszą niedzielę po święcie Trzech Króli.
  • Trzecia propozycja to rozebranie drzewka w święto Matki Bożej Gromnicznej, czyli dopiero 2 lutego.

W praktyce termin rozebrania choinki zależy od naszej rodzinnej tradycji, a także względów praktycznych. Niektórzy muszą przemeblowywać mieszkanie, żeby zmieścić choinkę, dlatego drzewko świąteczne może zniknąć z ich domów zaraz po świętach. Inni są tak zakochani w swojej choince, że na jej rozebranie czekają aż do 2 lutego, czyli święta Matki Bożej Gromnicznej.

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Więcej postów

Shopping Cart