Działamy od listopada do stycznia. Dostawy choinek rozpoczynamy w 11.2024. Do zobaczenia! Życzymy dobrych decyzji cały rok! 

Co symbolizują choinka, ozdoby i gwiazda betlejemska?

Co symbolizują choinka i jej ozdoby?

W Polsce zwyczaj ubierania drzewka świątecznego istnieje od wielu lat, lecz wraz z czasem ewoluuje. Ubieramy choinkę coraz wcześniej, często decydujemy się na to ze względu na dzieci, które nie mogą doczekać się tej świątecznej tradycji. W każdym domu choinka wygląda inaczej. Ozdoby, które wieszamy na świątecznym drzewku odzwierciedlają nasze upodobania. Co symbolizuje choinka, ozdoby i gwiazda betlejemska? Przybliżamy symbolikę choinki i jej ozdób w naszym artykule. Dowiedz się więcej!

Sprawdź: Choinki Warszawa – dostawa od 29 zł na terenie Warszawy

Sprawdź: Choinki Trójmiasto – dostawa 19-29 zł

Co symbolizuje choinka?

Ozdoby, które wieszamy na choinkach zmieniają się wraz z upływającym czasem. Kiedyś ozdobami były słodycze, orzechy czy owoce, a nawet przedmioty codziennego użytku. Obecnie najczęściej są to lampki, bombki oraz rzeczy przygotowane przez dzieci. Na czubku choinki z reguły znajduje się okazała gwiazda. Tradycja strojenia drzewka w każdym domu wygląda inaczej. Nie zmienia się jedno – zależy nam, żeby nasza choinka wyglądała wyjątkowo i takie same były nasze święta. Jaka jest symbolika ozdób choinkowychgwiazdy betlejemskiej i choinki?

Czego symbolem jest choinka? Drzewko świąteczne jest symbolem odrodzenia, źródłem życia Jezusa Chrystusa. 90 proc. mieszkańców Europy uważa, że jest ono najważniejszym symbolem świąt. Zielony kolor drzewka symbolizuje nadzieję i wieczne życie. Obecnie choinka jest nieodłącznym elementem świąt w Polsce i wielu innych krajach świata. Pierwszym państwem w Europie, w którym pojawiła się tradycja ubierania drzewka świątecznego były Niemcy, a następnie Anglia i Francja. W Polsce zwyczaj ten zapoczątkowany został na przełomie XVIII i XIX wieku, a upowszechnił się dopiero w okresie międzywojennym.

Co symbolizują ozdoby choinkowe i gwiazda betlejemska?

Ozdoby, które umieszczamy na naszych drzewkach mają swoje znaczenie:

  • Rzeczy w kolorze czerwonym – to symbol krwi Jezusa Chrystusa.
  • Świeczki – symbol światła Chrystusa. Broniły one również domu przed dostępem złych mocy. Obecnie jednak na choinkach zawieszamy lampki.
  • Orzechy – wierzono, że pomagają one wyswatać młodych.
  • Anioły – miały się opiekować domem.
  • Pierniczki – gwarantowały dostatek domownikom.
  • Jabłka – miały pomóc zachować zdrowie i urodę.
  • Gwiazda – oznacza Gwiazdę Betlejemską, za którą podążali Trzej Królowie.

Gwiazda betlejemska to nie tylko obiekt astronomiczny, ale także roślina, która stała się symbolem świąt Bożego Narodzenia ze względu na swój kształt – przypomina gwiazdę. Jej uprawę rozpoczęto w 1950 roku w Meksyku. Gwiazda betlejemska to inaczej poinsecja, wilczomlecz nadobny. Według jednej z legend meksykańska dziewczynka, która chciała zrobić Jezusowi prezent na Wigilię, a nie miała pieniędzy, ofiarowała mu liście gwiazdy betlejemskiej. Leżały one przez pewien czas w kościele, po czym zmieniły kolor na czerwony i zielony. Obecnie kwiatem tym przyozdobione są nie tylko domy, ale również kościoły, urzędy czy sklepy. W Stanach Zjednoczonych kwiatem tym obdarowuje się najbliższych 12 grudnia – tego dnia obchodzony jest Dzień Poinsecji.

Więcej postów

Shopping Cart

Zapisz się do newslettera

Odezwiemy się do Ciebie 2 razy w roku. Przypomnimy o zakupach i wyślemy rabat.

Darmowa dostawa

Przedłużona! Zamów do 26.11 z kodem JEDZIEMY. 

Ostatnie dni rabatów first minute + darmowa dostawa. Zamów teraz, a choinkę przygotujemy dopiero przed dostawą. Do zobaczenia!