Sprzedaż choinek w 2021 roku rozpoczniemy ok. 20.11. Jeśli chcesz otrzymać rabat na choinkę zamówioną first minutę (a dostarczoną świeżą nawet 2 dni przed świętami), zapisz się do newslettera poniżej. Do zobaczenia przy odbiorze choinki!

Co symbolizują choinka, ozdoby i gwiazda betlejemska?

Co symbolizują choinka i jej ozdoby?

W Polsce zwyczaj ubierania drzewka świątecznego istnieje od wielu lat, lecz wraz z czasem ewoluuje. Ubieramy choinkę coraz wcześniej, często decydujemy się na to ze względu na dzieci, które nie mogą doczekać się tej świątecznej tradycji. W każdym domu choinka wygląda inaczej. Ozdoby, które wieszamy na świątecznym drzewku odzwierciedlają nasze upodobania. Co symbolizuje choinka, ozdoby i gwiazda betlejemska? Przybliżamy symbolikę choinki i jej ozdób w naszym artykule. Dowiedz się więcej!

Sprawdź: Choinki Warszawa

Co symbolizuje choinka?

Ozdoby, które wieszamy na choinkach zmieniają się wraz z upływającym czasem. Kiedyś ozdobami były słodycze, orzechy czy owoce, a nawet przedmioty codziennego użytku. Obecnie najczęściej są to lampki, bombki oraz rzeczy przygotowane przez dzieci. Na czubku choinki z reguły znajduje się okazała gwiazda. Tradycja strojenia drzewka w każdym domu wygląda inaczej. Nie zmienia się jedno – zależy nam, żeby nasza choinka wyglądała wyjątkowo i takie same były nasze święta. Jaka jest symbolika ozdób choinkowychgwiazdy betlejemskiej i choinki?

Czego symbolem jest choinka? Drzewko świąteczne jest symbolem odrodzenia, źródłem życia Jezusa Chrystusa. 90 proc. mieszkańców Europy uważa, że jest ono najważniejszym symbolem świąt. Zielony kolor drzewka symbolizuje nadzieję i wieczne życie. Obecnie choinka jest nieodłącznym elementem świąt w Polsce i wielu innych krajach świata. Pierwszym państwem w Europie, w którym pojawiła się tradycja ubierania drzewka świątecznego były Niemcy, a następnie Anglia i Francja. W Polsce zwyczaj ten zapoczątkowany został na przełomie XVIII i XIX wieku, a upowszechnił się dopiero w okresie międzywojennym.

Kup choinkę z lokalnej plantacji z darmową dostawą do domu!

Co symbolizują ozdoby choinkowe i gwiazda betlejemska?

Ozdoby, które umieszczamy na naszych drzewkach mają swoje znaczenie:

  • Rzeczy w kolorze czerwonym – to symbol krwi Jezusa Chrystusa.
  • Świeczki – symbol światła Chrystusa. Broniły one również domu przed dostępem złych mocy. Obecnie jednak na choinkach zawieszamy lampki.
  • Orzechy – wierzono, że pomagają one wyswatać młodych.
  • Anioły – miały się opiekować domem.
  • Pierniczki – gwarantowały dostatek domownikom.
  • Jabłka – miały pomóc zachować zdrowie i urodę.
  • Gwiazda – oznacza Gwiazdę Betlejemską, za którą podążali Trzej Królowie.

Gwiazda betlejemska to nie tylko obiekt astronomiczny, ale także roślina, która stała się symbolem świąt Bożego Narodzenia ze względu na swój kształt – przypomina gwiazdę. Jej uprawę rozpoczęto w 1950 roku w Meksyku. Gwiazda betlejemska to inaczej poinsecja, wilczomlecz nadobny. Według jednej z legend meksykańska dziewczynka, która chciała zrobić Jezusowi prezent na Wigilię, a nie miała pieniędzy, ofiarowała mu liście gwiazdy betlejemskiej. Leżały one przez pewien czas w kościele, po czym zmieniły kolor na czerwony i zielony. Obecnie kwiatem tym przyozdobione są nie tylko domy, ale również kościoły, urzędy czy sklepy. W Stanach Zjednoczonych kwiatem tym obdarowuje się najbliższych 12 grudnia – tego dnia obchodzony jest Dzień Poinsecji.

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Więcej postów

Shopping Cart