Sprzedaż choinek w 2021 roku rozpoczniemy ok. 20.11. Jeśli chcesz otrzymać rabat na choinkę zamówioną first minutę (a dostarczoną świeżą nawet 2 dni przed świętami), zapisz się do newslettera poniżej. Do zobaczenia przy odbiorze choinki!

Co symbolizują choinka, ozdoby i gwiazda betlejemska?

Co symbolizują choinka i jej ozdoby?

W Polsce zwyczaj ubierania drzewka świątecznego istnieje od wielu lat, lecz wraz z czasem ewoluuje. Ubieramy choinkę coraz wcześniej, często decydujemy się na to ze względu na dzieci, które nie mogą doczekać się tej świątecznej tradycji. W każdym domu choinka wygląda inaczej. Ozdoby, które wieszamy na świątecznym drzewku odzwierciedlają nasze upodobania. Co symbolizuje choinka, ozdoby i gwiazda betlejemska? Przybliżamy symbolikę choinki i jej ozdób w naszym artykule. Dowiedz się więcej!

Sprawdź: Choinki Warszawa

Co symbolizuje choinka?

Ozdoby, które wieszamy na choinkach zmieniają się wraz z upływającym czasem. Kiedyś ozdobami były słodycze, orzechy czy owoce, a nawet przedmioty codziennego użytku. Obecnie najczęściej są to lampki, bombki oraz rzeczy przygotowane przez dzieci. Na czubku choinki z reguły znajduje się okazała gwiazda. Tradycja strojenia drzewka w każdym domu wygląda inaczej. Nie zmienia się jedno – zależy nam, żeby nasza choinka wyglądała wyjątkowo i takie same były nasze święta. Jaka jest symbolika ozdób choinkowychgwiazdy betlejemskiej i choinki?

Czego symbolem jest choinka? Drzewko świąteczne jest symbolem odrodzenia, źródłem życia Jezusa Chrystusa. 90 proc. mieszkańców Europy uważa, że jest ono najważniejszym symbolem świąt. Zielony kolor drzewka symbolizuje nadzieję i wieczne życie. Obecnie choinka jest nieodłącznym elementem świąt w Polsce i wielu innych krajach świata. Pierwszym państwem w Europie, w którym pojawiła się tradycja ubierania drzewka świątecznego były Niemcy, a następnie Anglia i Francja. W Polsce zwyczaj ten zapoczątkowany został na przełomie XVIII i XIX wieku, a upowszechnił się dopiero w okresie międzywojennym.

Kup choinkę z lokalnej plantacji z darmową dostawą do domu!

Co symbolizują ozdoby choinkowe i gwiazda betlejemska?

Ozdoby, które umieszczamy na naszych drzewkach mają swoje znaczenie:

  • Rzeczy w kolorze czerwonym – to symbol krwi Jezusa Chrystusa.
  • Świeczki – symbol światła Chrystusa. Broniły one również domu przed dostępem złych mocy. Obecnie jednak na choinkach zawieszamy lampki.
  • Orzechy – wierzono, że pomagają one wyswatać młodych.
  • Anioły – miały się opiekować domem.
  • Pierniczki – gwarantowały dostatek domownikom.
  • Jabłka – miały pomóc zachować zdrowie i urodę.
  • Gwiazda – oznacza Gwiazdę Betlejemską, za którą podążali Trzej Królowie.

Gwiazda betlejemska to nie tylko obiekt astronomiczny, ale także roślina, która stała się symbolem świąt Bożego Narodzenia ze względu na swój kształt – przypomina gwiazdę. Jej uprawę rozpoczęto w 1950 roku w Meksyku. Gwiazda betlejemska to inaczej poinsecja, wilczomlecz nadobny. Według jednej z legend meksykańska dziewczynka, która chciała zrobić Jezusowi prezent na Wigilię, a nie miała pieniędzy, ofiarowała mu liście gwiazdy betlejemskiej. Leżały one przez pewien czas w kościele, po czym zmieniły kolor na czerwony i zielony. Obecnie kwiatem tym przyozdobione są nie tylko domy, ale również kościoły, urzędy czy sklepy. W Stanach Zjednoczonych kwiatem tym obdarowuje się najbliższych 12 grudnia – tego dnia obchodzony jest Dzień Poinsecji.

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Więcej postów

Shopping Cart

Dostawy

Wszystkie terminy dostaw na weekend 4-5.12 zostały już zajęte. Prośba o wybór terminów od 11.12