Działamy od listopada do stycznia. Dostawy choinek rozpoczynamy w 11.2024. Do zobaczenia! Życzymy dobrych decyzji cały rok! 

Jodła kaukaska – uprawa, pielęgnacja, przyrost

Jodła kaukaska to jedno z drzewek, które w czasie świąt może się znaleźć w Twoim domu. Te, które możesz u nas zamówić, rosną w pobliżu Warszawy. Co warto wiedzieć o jodle kaukaskiej? Jak uprawiać to drzewko, jak pielęgnować, żeby rosło tak, jak tego oczekujesz?

Sprawdź: Choinki Warszawa

Sprawdź: Choinki Gdańsk

Jodła kaukaska – pochodzenie

Jodła kaukaska należy do rodziny sosnowatych. Nazywana jest również jodłą Nordmanna lub normandzką. Naturalnie występuje w zachodniej części Kaukazu i północno-wschodniej Turcji. Uprawę tego drzewa poza terenami naturalnego zasięgu rozpoczęto w 1848 roku. Co ciekawe, jest to drzewko górskie, które rośnie na wysokości 1200–1800 m n.p.m. W naturalnych warunkach osiąga w ojczyźnie do 50-60 metrów wysokości i 150–200 cm pierśnicy. Drzewo może żyć nawet 500 lat. Do Europy ten gatunek jodły sprowadzony został dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Największym eksporterem i producentem tych drzewek na naszym kontynencie jest Dania, gdzie rocznie uprawia się około 100 tysięcy sztuk, z czego około 5 tysięcy trafia na rynki zagraniczne. Z jakiego powodu akurat w tym kraju? Ze względu na odpowiednie warunki klimatyczne.

Jodła kaukaska – wymagania

Jak wspomnieliśmy, największym producentem jodły kaukaskiej w Europie jest Dania. Panuje tam łagodny nadmorski klimat, dosyć często pada, gleby są dobrej jakości, powietrze jest dosyć wilgotne, a lata nie są upalne. Z wymienionych względów w Polsce uprawa jodły kaukaskiej możliwa jest wyłącznie w wybranych częściach kraju. Nasze choinki pochodzą z plantacji w okolicach Warszawy, gdzie są one rzadkością. Jodłom kaukaskim odpowiadają gleby żyzne, próchnicze, gliniaste, a podłoże powinno być dostatecznie wilgotne. Dobrym miejscem na posadzenie tego drzewka mogą być okolice oczek wodnych i stawów. Jodły normandzkie dosyć dobrze radzą sobie z mrozem, ale już gwałtowne zmiany i wahania temperatury mogą im bardzo zaszkodzić.

Drzewka te nie wymagają cięcia, ale dla atrakcyjnego wyglądu można usunąć ich dolne gałęzie. Jodły kaukaskie — ze względu na system korzeniowy z wieloma korzeniami bocznymi — źle znoszą przesadzanie. Drzewko to jest dosyć wymagające w uprawie — wrażliwe m.in. na zanieczyszczenia powietrza, stąd ciężko spotkać je w polskich ogrodach.

Jodła kaukaska – szyszki

Szyszki jodły kaukaskiej mają wymiary 12–15 cm × 5 cm. Zanim dojrzeją, mają zielonkawy kolor. Igły uzyskują 20–35 mm długości i 2–2,5 mm szerokości. Są ułożone dość gęsto, grzebieniasto, zakrywają powierzchnię pędu. Natomiast same pędy mają zielonkawy, oliwkowobrązowy lub brązowy odcień.

Obecnie jodła kaukaska, jako choinka świąteczna, jest drzewkiem bardzo modnym nie tylko w Polsce, ale również w krajach Zachodniej Europy. Pod względem wyglądu przeważa m.in. nad jodłą olbrzymią. Kaukaska ma bardziej zwartą koronę. U młodych drzewek jest ona regularna i ma kształt stożka.

Jodła kaukaska jako drzewko świąteczne

Jak widzisz, jodła kaukaska nie jest drzewkiem prostym w uprawie. Jeśli jednak chcesz, żeby znalazła się w Twoim domu w czasie świąt, to możemy ją do Ciebie dostarczyć. Ustal dzień i godzinę dostawy, a wniesiemy do Ciebie takie drzewko, jakie chcielibyśmy mieć u siebie.

Więcej postów

Shopping Cart

Zapisz się do newslettera

Odezwiemy się do Ciebie 2 razy w roku. Przypomnimy o zakupach i wyślemy rabat.

Darmowa dostawa

Przedłużona! Zamów do 26.11 z kodem JEDZIEMY. 

Ostatnie dni rabatów first minute + darmowa dostawa. Zamów teraz, a choinkę przygotujemy dopiero przed dostawą. Do zobaczenia!