Działamy od listopada do stycznia. Dostawy choinek rozpoczynamy w 11.2024. Do zobaczenia! Życzymy dobrych decyzji cały rok! 

Choinka bożonarodzeniowa – skąd wzięła się tradycja ubierania choinki?

Dla 90 proc. Europejczyków choinka jest najważniejszym symbolem świąt. Tradycyjnie należy ją ubierać w Wigilię, ale w praktyce wszystko zależy od zwyczaju, jaki panuje w danej rodzinie. W niektórych domach choinka pojawia się już na mikołajki, a nawet wcześniej. Ubieranie choinki to ważny moment, w którym najczęściej uczestniczą wszyscy domownicy. Skąd wziął się obyczaj zdobienia drzewka bożonarodzeniowego?

Sprawdź: Choinki Warszawa

Sprawdź: Choinki Gdańsk

Tradycja ubierania choinki bożonarodzeniowej

Choć może się wydawać, że tradycja ubierania choinki istnieje w Polsce od wieków, to w praktyce nie ma ona długiej historii. W Europie jako pierwsi drzewko świąteczne ubierali Niemcy i z tego kraju zwyczaj przywędrował do Polski. Kościół katolicki przyjął go dopiero po pewnym czasie i wówczas został on rozpowszechniony w krajach Europy Środkowej i Północnej. W Polsce początkowo ubierano choinkę wyłącznie w miastach, a dopiero z czasem również w mniejszych miejscowościach. Na wsiach zdobienie drzewka bożonarodzeniowego zastąpiło inne tradycje, mianowicie dekorowanie snopu zboża czy podłaźniczki – wierzchołka choinki wieszanego pod sufitem.

Z czasem na choinki świąteczne trafiały coraz bardziej wymyślne ozdoby, a początkowo były to rzeczy, które znajdowały się w domach i takie, które domownicy sami wykonywali. Drzewko bożonarodzeniowe upiększano dekoracjami z bibuły, słomy czy kłosów zbóż, a także pierniczkami, orzechami i ciastkami. Przez wiele lat na gałęziach choinki w Wigilię zapalano świeczki oraz zimne ognie. Ozdoby choinkowe są inne w zależności od kraju. Np. Niemcy preferują standardowe ozdoby, takie jak bombki czy zabawki. Natomiast Szwedzi chętnie umieszczają na swoich choinkach figurki zwierząt. Za to drzewka bożonarodzeniowe mieszkańców Wielkiej Brytanii są ubierane skromniej, nie ma na nich zabawek, ale za to pojawiają się światełka i świecące elementy. W Chinach funkcję choinek przejmują drzewka mandarynkowe i pomarańczowe, które zdobione są owocami kandyzowanymi czy kwiatami. Natomiast na choinkach w USA, poza zabawkami, pojawiają się również ozdoby jadalne.

Zwyczaj ubierania choinki w każdym domu może wyglądać inaczej. Często na choinkę świąteczną trafiają dekoracje, które zostały przygotowane przez dzieci. Według ludowych wierzeń drzewo, szczególnie iglaste, jest uważane za symbol życia, trwania, płodności i odradzania się. Natomiast według wierzeń katolickich kolor choinki symbolizuje nadzieję.

Legenda o niedźwiedziu w kontekście ubierania choinki

Jedna z legend przedstawia odmienny początek ważnej roli, jaką obecnie podczas Świąt Bożego Narodzenia odgrywa choinka. Wedle tej opowieści tradycję zapoczątkował pewien niedźwiedź, który chciał przywitać narodzonego Jezusa, ale nie miał dla niego żadnego prezentu. Dlatego wyrwał z lasu jedną z choinek i podarował ją dziecku Maryi – od tamtego momentu choinka uchodzi za symbol życia.

Zwyczaj ubierania drzewek świątecznych ewoluuje. W polskich domach najczęściej na choinkę trafiają lampki, bombki, łańcuchy i zabawki. Niektórzy preferują bardzo skromne choinki i ograniczają ilość ozdób do minimum.

Więcej postów

Shopping Cart

Zapisz się do newslettera

Odezwiemy się do Ciebie 2 razy w roku. Przypomnimy o zakupach i wyślemy rabat.

Darmowa dostawa

Przedłużona! Zamów do 26.11 z kodem JEDZIEMY. 

Ostatnie dni rabatów first minute + darmowa dostawa. Zamów teraz, a choinkę przygotujemy dopiero przed dostawą. Do zobaczenia!