Sprzedaż choinek w 2021 roku rozpoczniemy ok. 20.11. Jeśli chcesz otrzymać rabat na choinkę zamówioną first minutę (a dostarczoną świeżą nawet 2 dni przed świętami), zapisz się do newslettera poniżej. Do zobaczenia przy odbiorze choinki!

Świerk srebrny (kłujący) – opis, przyrost, cena

Świerk srebrny może być Ci znany pod innymi nazwami, jak świerk kłujący czy świerk srebrzysty. Jego nazwa nie jest przypadkowa – związana jest z charakterystycznym odcieniem igliwia. Atrakcyjny wygląd tego drzewka powoduje, że bardzo często znajdujemy dla niego miejsce w naszych ogrodach, ale również wybieramy je jako świąteczną choinkę. Co warto wiedzieć o świerku srebrnym?

Sprawdź: Choinki Warszawa

Świerk srebrny naturalnie rośnie na niewielkiej części Gór Skalistych w USA, przede wszystkim w Kolorado i Utah. Co więcej, występuje na wysokości 1800–3000 m n.p.m. Drzewo to zostało sprowadzone do Europy w 1862 roku. 

Świerk kłujący – co to za drzewo?

Świerk srebrny może osiągnąć wysokość nawet do 30 metrów, ale dochodzi do tego rzadko. Kora tego drzewa jest szarobrązowa, a pędy sztywne. Korona jest stożkowata, a gałęzie rozpostarte niemal poziomo. Jak wskazuje jedna z nazw, igły tej rośliny są kłujące. Osiągają one do 3 cm długości. Są kwadratowe, zaostrzone, a ich kolor może być od niebieskawozielonego do srebrzystego. Zielone igły są w tym przypadku rzadkością. Szyszki mają natomiast do 10 cm długości, są jasne i postrzępione na brzegach.

Hodowla świerka

Uprawa świerka srebrnego nie jest trudna. Nie należy on do drzew wymagających. W Polsce dobrze rośnie na niemal wszystkich siedliskach. Ładnie rozwija się hodowany na terenach porolniczych. Odpowiednie dla drzewka miejsce powinno być nasłonecznione, a gleba umiarkowanie wilgotna. Nawet jeśli warunki nie będą idealne, świerk srebrny jest w stanie rosnąć w niesprzyjających okolicznościach – drzewo poradzi sobie przy suszy czy miejskich zanieczyszczeniach. Świerk srebrzysty może być uprawiany zarówno w ogrodzie, jak i w donicy. Sadzenie świerka srebrnego nie jest szczególnie wymagające. Pamiętaj jedynie, żeby po zasadzeniu intensywnie podlewać drzewko – dzięki temu rozbuduje ono głęboko umiejscowiony system korzeniowy. Na plantacjach świerk powinno się sadzić w więźbie 1,5×1,5 m. Jest to gatunek, który bardzo dobrze znosi przycinanie i doskonale nadaje się na żywopłot.

Świerk srebrny w Twoim domu

Ze względu na atrakcyjny wygląd świerk srebrny jest drzewkiem, które często pojawia się w ogrodach, ale również na balkonach, tarasach i jako drzewko świąteczne. Jest on, obok jodły kaukaskiej i żywotnika, najbardziej popularnym drzewem na terenach zielonych. W Polsce hodowane są głównie dwie odmiany świerka srebrnego, tj. Glauca i Argentea. W sumie istnieje około 40 rodzajów tego drzewa.

Jeśli chcesz, żeby w Twoim domu również znalazł się świerk srebrny, to skorzystaj z naszej propozycji. Drzewko, które przywieziemy i wniesiemy do Twojego domu rośnie na plantacji Pana Przemka – ok. 40 km od Warszawy. Chcesz zobaczyć, jak wyglądają drzewka? Zerknij tutaj. Drzewka dostarczamy na terenie Warszawy bez opłat za dostawę.

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email

Więcej postów

Shopping Cart