Działamy od listopada do stycznia. Dostawy choinek rozpoczynamy w 11.2024. Do zobaczenia! Życzymy dobrych decyzji cały rok! 

Świerk srebrny (kłujący) – opis, przyrost, cena

Świerk srebrny może być Ci znany pod innymi nazwami, jak świerk kłujący czy świerk srebrzysty. Jego nazwa nie jest przypadkowa – związana jest z charakterystycznym odcieniem igliwia. Atrakcyjny wygląd tego drzewka powoduje, że bardzo często znajdujemy dla niego miejsce w naszych ogrodach, ale również wybieramy je jako świąteczną choinkę. Co warto wiedzieć o świerku srebrnym?

Sprawdź: Choinki Warszawa

Świerk srebrny naturalnie rośnie na niewielkiej części Gór Skalistych w USA, przede wszystkim w Kolorado i Utah. Co więcej, występuje na wysokości 1800–3000 m n.p.m. Drzewo to zostało sprowadzone do Europy w 1862 roku. 

Świerk kłujący – co to za drzewo?

Świerk srebrny może osiągnąć wysokość nawet do 30 metrów, ale dochodzi do tego rzadko. Kora tego drzewa jest szarobrązowa, a pędy sztywne. Korona jest stożkowata, a gałęzie rozpostarte niemal poziomo. Jak wskazuje jedna z nazw, igły tej rośliny są kłujące. Osiągają one do 3 cm długości. Są kwadratowe, zaostrzone, a ich kolor może być od niebieskawozielonego do srebrzystego. Zielone igły są w tym przypadku rzadkością. Szyszki mają natomiast do 10 cm długości, są jasne i postrzępione na brzegach.

Hodowla świerka kłującego

Uprawa świerka srebrnego nie jest trudna. Nie należy on do drzew wymagających. W Polsce dobrze rośnie na niemal wszystkich siedliskach. Ładnie rozwija się hodowany na terenach porolniczych. Odpowiednie dla drzewka miejsce powinno być nasłonecznione, a gleba umiarkowanie wilgotna. Nawet jeśli warunki nie będą idealne, świerk srebrny jest w stanie rosnąć w niesprzyjających okolicznościach – drzewo poradzi sobie przy suszy czy miejskich zanieczyszczeniach. Świerk srebrzysty może być uprawiany zarówno w ogrodzie, jak i w donicy. Sadzenie świerka srebrnego nie jest szczególnie wymagające. Pamiętaj jedynie, żeby po zasadzeniu intensywnie podlewać drzewko – dzięki temu rozbuduje ono głęboko umiejscowiony system korzeniowy. Na plantacjach świerk powinno się sadzić w więźbie 1,5×1,5 m. Jest to gatunek, który bardzo dobrze znosi przycinanie i doskonale nadaje się na żywopłot.

Świerk srebrny w Twoim domu

Ze względu na atrakcyjny wygląd świerk srebrny jest drzewkiem, które często pojawia się w ogrodach, ale również na balkonach, tarasach i jako drzewko świąteczne. Jest on, obok jodły kaukaskiej i żywotnika, najbardziej popularnym drzewem na terenach zielonych. W Polsce hodowane są głównie dwie odmiany świerka srebrnego, tj. Glauca i Argentea. W sumie istnieje około 40 rodzajów tego drzewa.

Jeśli chcesz, żeby w Twoim domu również znalazł się świerk srebrny, to skorzystaj z naszej propozycji. Drzewko, które przywieziemy i wniesiemy do Twojego domu rośnie ok. 50 km od Warszawy lub na Pomorzu Zachodnim. Chcesz zobaczyć, jak wyglądają drzewka? Zerknij tutaj. Drzewka dostarczamy na terenie Warszawy w kwocie od 29 złotych (lub od 450 zł dostawa gratis).

Więcej postów

Shopping Cart

Zapisz się do newslettera

Odezwiemy się do Ciebie 2 razy w roku. Przypomnimy o zakupach i wyślemy rabat.

Darmowa dostawa

Przedłużona! Zamów do 26.11 z kodem JEDZIEMY. 

Ostatnie dni rabatów first minute + darmowa dostawa. Zamów teraz, a choinkę przygotujemy dopiero przed dostawą. Do zobaczenia!