Działamy od listopada do stycznia. Dostawy choinek rozpoczynamy w 11.2024. Do zobaczenia! Życzymy dobrych decyzji cały rok! 

Jodła koreańska – uprawa, pielęgnacja, przyrost

Jodła koreańska to jedno z drzewek, które może się znaleźć w Twoim domu i pełnić funkcję choinki świątecznej. Ta odmiana jodły nie jest jeszcze bardzo popularna w polskich domach, wręcz można powiedzieć, że jest rzadko spotykana. Co warto wiedzieć na temat tego drzewka, jak się je uprawia i jakie argumenty przemawiają za jego wyborem?

Sprawdź: Choinki żywe Warszawa z dostawą

Sprawdź: Choinki żywe Gdańsk z dostawą

Jodła koreańska – opis

Nazwa jodła koreańska nie jest przypadkowa – sugeruje ona, skąd pochodzi to drzewko. Otóż naturalnie rośnie ono w Korei Południowej, a dokładnie na wysokości powyżej 1000 m. n.p.m. Do Europy sprowadzono ją w 1905 roku, natomiast do Polski w 1929. Drzewo zostało odkryte w XIX wieku.

Jodła koreańska nie jest wysokim drzewem. W naturze osiąga do 15 metrów wysokości i do 180 cm obwodu. Drzewko początkowo rośnie bardzo wolno, ale później szybko przyrasta i robi się wówczas mniej kształtne. Po kilku latach uprawy może mieć kolorowe szyszki, które osiągają wymiary nie większe niż 7 × 2,5 cm. Zanim dojrzeją, mają barwę niebieską lub fioletową. Jodła koreańska ma krótkie igły – do 15 mm długości i do 2,5 mm szerokości. Korona drzewa jest szerokostożkowa, a pędy – jasne, skąpo owłosione, a nawet nagie. Drzewo w wieku 30 lat osiąga wysokość zaledwie 3–4 metrów.

Jodła koreańska – hodowla

Jodła koreańska to drzewo, któremu odpowiada polski klimat. Nie przeszkadza jej mróz i niekorzystne warunki środowiska. Rośnie zarówno na terenach nizinnych, wyżynnych, jak i górskich. Jodła koreańska nie wymaga przycinania co rok – wystarczą cięcia korygujące szerokość i wysokość dokonywane co kilka lat. Nie ma również konieczności zabezpieczania gałęzi. Drzewo jest odporne na choroby i szkodniki, a jeśli już choruje, to zwykle ze względu na przesuszenie. Jodła koreańska będzie się rozwijać także na zanieczyszczonych terenach miejskich. Najlepiej, żeby drzewko znajdowało się w miejscu nasłonecznionym, ale toleruje ono również półcień. Doskonałym miejscem dla jego wzrostu będą trawniki lub miejsca położone w ich pobliżu, przy czym w czasie letnich upałów należy pamiętać o ich podlewaniu. Jeśli chodzi o glebę, to najlepiej, żeby była ona przeciętna lub żyzna. Ten gatunek jodły może źle sobie radzić na glebie piaszczystej, suchej czy słabej.

Dostępnych jest wiele odmian jodły koreańskiej, m.in. Aurea, Green Carpet czy Tundra. Aurea rośnie bardzo wolno – po 10 latach osiąga zaledwie 1 m. Green Carpet ma nieregularny, rozłożysty pokrój i rośnie tak samo wolno jak Aurea. Natomiast Tundra to odmiana miniaturowa. W ciągu 40 lat urośnie jedynie 40 cm. Ma krótkie i cienkie pędy. Polską odmianą jodły koreańskiej jest Kórnik, który został wyselekcjonowany w Arboretum Kórnickim.

Jodła koreańska W DOMU JAKO CHOINKA BOŻONARODZENIOWA

Drzewka, które znajdują się w naszej ofercie rosną na plantacji Pana Przemka – około 40 km pod Warszawą. Za dostawę zapłacisz 19 zł. Drzewko nie tylko dostarczymy pod wskazany adres na terenie Warszawy, ale również wniesiemy do domu czy mieszkania. Chcesz wiedzieć więcej? Masz pytania? Zadzwoń: 609 591 133

Więcej postów

Shopping Cart

Zapisz się do newslettera

Odezwiemy się do Ciebie 2 razy w roku. Przypomnimy o zakupach i wyślemy rabat.

Darmowa dostawa

Przedłużona! Zamów do 26.11 z kodem JEDZIEMY. 

Ostatnie dni rabatów first minute + darmowa dostawa. Zamów teraz, a choinkę przygotujemy dopiero przed dostawą. Do zobaczenia!